Tmavé nebo hnědé skvrny na prádle

Naposledy aktualizován 30.07.2020 11:44

Závada

Tmavé nebo hnědé skvrny na prádle

Vztahuje se k

  • volně stojící pračka
  • vestavná pračka 

Řešení

Produkty péče o vlasy mohou způsobit tmavé či hnědé skvrny na oblečení

Některé produkty (např. pěnový kondicionér, šampón) mohou obsahovat přísadu nazývanou polykvaternium (polymer s kvarterními amoniovými skupinami), která funguje jako ustalovač. Když tento produkt přijde do styku s oblečením, naváže se na povrch prádla. Když se prádlo pere dohromady s tmavšími tkaninami, které neustále uvolňují menší množství barvy, „oblast kontaktu“ absorbuje tuto uvolňující se barvu. Následkem toho nejsou skvrny viditelné, dokud se oděvy nevyperou. Tvorbu těchto skvrn způsobuje poskvrnění oblečení produkty péče o vlasy nebo to, když si usušíte ruce ručníkem bez předchozího omytí zbytků produktů péče o vlasy.

  • Těchto skvrn se nikdy nelze zcela zbavit, bílé ručníky však lze zachránit odstraněním téměř veškerého zabarvení.
  • Ručníky lze vybělit bez poškození jejich následujícím ošetřením:
  1. Připravte si roztok kyseliny šťavelové: Přidejte 50 – 100 gramů kyseliny šťavelové do plastového kyblíku s 10 litry horké vody (60 °C). Ponořte vaše prádlo do roztoku na 30 minut.
  2. Poté prádlo důkladně vyperte při minimálně 60 °C s dobrým pracím prostředkem, který by měl obsahovat fosfát a bělidlo. 

Zda produkt péče o vlasy vytváří během pracího programu skvrny, zjistíte tak, že zkusíte vložit kus tkaniny do pračky a vyperete jej spolu s barevným prádlem.